Teorijos apie lyderius
Teorijų, kas yra lyderis ir, kokia turėtų būti lyderystė yra daug. Tačiau teorija neretai skiriasi nuo praktikos.
Norime Jums pristatyti 8 pagrindines teorijas apie lyderius. Kiekvienoje iš jų yra tiesos ir kažkurią teoriją kiekvienas galime prisitaikyti sau. Galėsite patys nustatyti, koks lyderis esate Jūs ir kas Jums labiausiai tinka.
Teorijos:
- Lyderiais yra gimstama. Ar tai tiesa, ar melas, galite nuspręsti tik Jūs patys.
- Yra tam tikros savybės, kurios yra būtinos lyderiui. Jeigu žmogus turi tas savybes, tai jis yra lyderis.
- Reikia išmokti tam tikrų įgūdžių, kad galima būtų būti lyderiu.
- Yra tam tikri lyderystės stiliai ir kiekvienas pasirenka sau priimtiniausią. Autokratinis, kai lyderis viską pats nusprendžia; demokratinis, kai lyderis tariasi su visais; liberalus – kai lyderis pasitaria su kitais, bet pats vienas nusprendžia.
- Situacinė lyderystė. Nuo situacijos priklauso, kas geriausiai tinka į lyderio poziciją. Remiantis patirtimi situacijose išryškėja lyderiai. Čia egzistuoja lyderio lankstumas.
- Tinkamo lyderio teorija arba kitaip – projektinė lyderystė.
- Transformacinė lyderystė. Toks lyderis galvoja, kad nereikia valdyti žmonių, o reikia juos motyvuoti. Transformacinis lyderis sudaro sąlygas darbuotojams darbe keistis. Tai yra skiriami mokymai, koučingas, kad darbuotojai ugdytų savo savybes ir taip iš darbuotojų daryti lyderius.
- Lyderio – dalyvio teorija. Kad lyderis suprastų savo darbuotojus, jis turi būti kartu su jais. Kad lyderis suprastų problemas, jis turi apsikeisti vaidmenimis. Tokiu būdu atsiranda suvokimas ir kitaip matomas vaizdas.
Taigi, nėra nei vienos blogos teorijos. Kiekvienas pasirenka kuria tikėti. Tačiau bet kurios teorijos lyderis turi būti lankstus ir atiduoti naudą savo sekėjams. Turi sugebėti išlaikyti balansą ir stabilumą.